Rybaření je koníček, který má v našich zemích hodně dlouhou tradici, a to i když nemáme žádné moře. Konec konců, ryby se dají stejně dobře chytat i na rybnících, přehradách a v neposlední řadě také na řekách. A to se u nás děje v hojné míře. V současnosti sice neeviduje český rybářský svaz tolik členů jako před rokem 1989, ale stále se jedná o úctyhodné číslo. Příjemným zjištěním také je, že tomuto hobby se nevěnují pouze starší pardálové a lidé ve středním věku, ale na chuť mu přicházejí i mladí lidé, často sotva plnoletí. O budoucnost amatérského rybaření se nejspíše asi u nás bát nemusíme.
A co že je důvodem, že má v našich končinách lovení ryb takovou popularitu? Těch věcí je samozřejmě více. Někdo má rád klid, pohodu a božské ticho, které rybaření nabízí, jiný zase rád konzumuje šupinatce, kteří se sice dají běžně koupit v českých obchodech, ale za opravdu vysoké ceny. Navíc ulovená večeře vždycky chutná lépe než ta koupená. Samozřejmě, že prakticky všichni rybáři mají rádi přírodu, které se jim dostává u jejich hobby více než požehnaně. Nejedná se ovšem o kdovíjak levnou zábavu a začínající lovec ryb si musí do kapsy sáhnout hodně hluboko, pokud chce mít adekvátní vybavení.
A co si pod pojmeme „adekvátní vybavení“ vůbec představit? Předně jsou to pruty. Ty jsou samozřejmě základem a také obvykle představují tu nejdražší položku ve základním vybavení. Samozřejmostí by měl být i kvalitní podběrák, bez kterého se ryba snad nedá ani dostat na břeh. Vhodné je také mít i speciální batoh, jehož součástí jsou přihrádky jak na pruty, tak i na návnadu a další doplňky. Batoh by měl být, pokud možno nepromokavý a dostatečně odolný proti mechanickému poškození. Na rybách se totiž může stát ledacos a není zrovna žádoucí potrhat si zavazadlo při průchodu hustým lesem nebo houštím. Ne vždy jsou totiž přístupy k vodě průchodné.