Zdá se, že sociální sítě už s námi zůstanou, tak proč je nevyužít pro zdokonalování se v cizím jazyce, ve psaní, nebo čtení? Pojďme se podívat na nějaké techniky.
Psaní je jen tak dobré, jako jsou jeho úpravy. Je snadné jen tak složit hodně slov, prázdná slova bez nějaké struktury. Co je těžké, je snížit počet slov a to tak, abyste komunikovali přesnou pointu toho, co chcete říct. Psaním na sociálních sítích cvičíme počet psaných slov a jejich význam. Například Twitter umožňuje celkem 23 slov, zatímco Facebook a Instagram dovolí mnohem větší množství, ale pouze 23 slov se Vám ukazuje. Takže ať je Vaše zpráva jakákoliv, budete ji muset zkrátit tak, aby se vlezla do daného množství slov.
Tím si procvičíte:
– strukturu vět
– užívání kratších synonym
– synonyma
– mazání přebytečných slov
Široké obecenstvo
Nestane se jen tak, že máte před sebou tisíce lidí, známých i neznámých, kteří mají šanci Váš text číst.
Ernest Hemingway jednou řekl: „Není nic na psaní. Jediné, co musíte udělat, je sednout si k psacímu stroji a krvácet“
Zde uznává, že psaní může být velice těžké, že ne vždy, to půjde samo. Pokud Vás psaní baví, poznáte frustraci z toho, když nemáte chvilku na psaní a hromadu nápadů. I třeba jen 500 slov trvá, než se vymyslí, napíše a upraví. Napsat přesná slova a trefit se přímo do srdce těm, kterým je text určen je umění. Jinými slovy, napsat perfektní post na sociálních sítích můžeme srovnat k napsání básně.
Instantní zpětná vazba
Přidáním nějakého postu se ihned vystavíte kritice a zpětné vazbě. Hned několika způsoby dají najevo, jak na tom Váš post je. Like, nebo ignorace, smích nebo rovnou koment. A kolikrát jsem viděla komenty, které pisatele nešetřily. I když to není příjemné a ne každý tohle zvládne, je to skvělý způsob jak zjistit, zdali je psaní pro Vás.
Nelze popřít, že sociální sítě mají dopad na jazyk. Tohle můžeme vidět jako věc negativní, ale zároveň víme, že například anglický jazyk nebyl nikdy neměnný. V každém jazyce slova vznikají a zanikají. Takže pojďme vytěžit co nejvíc se sociálních sítí. Využijme příležitost zlepšit naše dovednosti.
Má učitelka je sociální síť
Posted on: 9. 1. 2020, by :