Tuzemské nebo zahraniční výrobky? Jaké vlastně chceme kupovat? Každý to cítíme jinak. Většina obchodních řetězců, supermarketů i hypermarketů nabízí vedle zahraničních produktů, velké množství tuzemských potravin. Rozhodneme-li se, podpořit tuzemský trh, určitě bychom rádi nakupovali výrobky, vyprodukované v Čechách nebo na Moravě. Otázkou je, zda označené české výrobky, jsou vyrobeny opravdu v česku. Není výjimkou, že některé výrobky mohou být sice označeny jako české, ale vyrobeny jsou někde úplně jinde. V Čechách může být zboží třeba jen zabaleno.
Opravdu poctivé české potraviny, by tedy měli být vyrobeny nejen v české republice, ale hlavně z českých surovin.
Ministerstvo zemědělství přesně určilo definici české potraviny. Na českém výrobku, by mělo být jasně uvedeno – Vyrobeno v české republice, společně se zobrazením české vlajky.
Takové české potraviny byste měli nakoupit na farmářských trzích. Třeba takový český česnek, jen těžko nahradíte česnekem čínský. Na trzích najdete med, uzeniny, sýry, pečivo v domácí kvalitě. Zvlášť při nákupu potravin, by pořizovací cena neměla být rozhodujícím kritériem. Bohužel, ne každý může nakupovat dražší potraviny. Cena, je pro některé spotřebitele, stále nejdůležitějším faktorem.
Kvalitu potravin by měla kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Nejvíce výrobků, se asi dováží z Německa a Polska. Německé výrobky jsou kvalitní o Polských produktech, by se dalo spekulovat, jak víme z několika minulých kauz.
Většina nakupujících, kteří dávají přednost tuzemským výrobkům, leckdy preferují hlavně tradiční české značky. Plzeňské pivo, Znojemské okurky nebo Olomoucké tvarůžky, jen těžko nahradíte některým ze zahraničních výrobků.
Na druhou stranu kosmetiku, oblečení, elektroniku a jiné spotřební zboží preferujeme raději to, které je vyrobeno v zahraničí.
Jsou lepší tuzemské nebo zahraniční výrobky?
Posted on: 23. 3. 2018, by :