Antonín Čermák, pro svět známý americkou verzí svého jména jako Anton Cermak, přišel na svět 9.5. 1873 do kladenské hornické rodiny. Ta se kvůli probíhající krizi v c. a k. mocnářství rozhodla odejít po vzoru stovek dalších Čechů do USA, kde se měl splnit onen „americký sen“, tím nevědomky, tehdy teprve ročnímu synkovi, dali možnost se raritně zapsat do dějin.
Začátky
Již jako dítě získal práci v témže dole jako otec, ve městě Braidwood, asi 100 km od Chicaga. Jeho jakési řečnické nadání a rysy politika se projevily možná až příliš brzy, jako šestnáctiletý se stal vůdcem stávkujících horníků, za což byl následně vyhozen.
Odjel do nejbližší metropole, do Chicaga, a právě zde započal svůj příběh, který ho udělal legendou města. Za několik ušetřených dolarů si koupil koně a založil povoznictví. Každý měsíc zisky stoupaly a s nimi i rozsah podniku. Čermák studuje ekonomiku v rámci večerní školy, a ještě stíhá navštěvovat právnické kurzy. Stává se soudním úředníkem, podnikové zisky úspěšně investuje do nemovitostí a raketově stoupá po společenském žebříčku. Za ženu si bere Čechoameričanku Marii Hořejšovou, která mu zajistí kvalitní zázemí po zbytek života.
Antonín Čermák jako politik
Roku 1900 se stává členem Demokratické strany v Chicagu, jejíž hlavní potíží jsou tou dobou problémy menšin ve městě a okolí, Čermák, jakožto člen jedné z těchto menšin, se stává díky svým znalostem problematiky významným členem strany. Přes Sněmovnu státu Illinois, vedení strany a neúspěšnou kandidaturu do Senátu USA se dostává na špici chicagské politiky a s rokem 1931 přichází jeho životní triumf – 58% Chicagských jej zvolí starostou.
Vrchol
Po 2 roky bojuje s mafií, pro níž je Chicago centrem, válčí i se symbolem zločinu, Al Caponem (1899-1947), ničí korupci v policii a justici a udělá z Chicaga bezpečnější místo. Město mimochodem ve 30. letech obývá na 275 tisíc Čechoslováků a je tak druhým největším československým městem světa, ano, i tento fakt byl jistě od začátku hrající ve prospěch Čermáka, nic to však nemění na tom, že na vrchol se dostal zejména svépomocí.
Atentát
Velký starosta Chicaga umírá 6. března 1933, 3 týdny po atentátu v Miami, kde ho postřelil Giuseppe Zangara, italský imigrant. K atentátu došlo během jednání s tehdejším prezidentem USA Franklinem D. Rooseveltem (1882-1945), konkrétně ve chvíli, kdy spolu starosta a prezident projížděli městem v odkrytém autě. Komu skutečně patřila ona kulka ráže 45mm, zdali hlavě státu či Chicaga, není známo, zřejmě šlo o cílený útok mafie na obávaného nepřítele. Zangara je nedlouho poté popraven. Následný pohřeb 10. března je jedním z největších v americké historii. Chicago na svého Cermaka nikdy nezapomnělo, jen u nás postupem času nějak ubývá vzpomínek na tohoto významného krajana. Jistě ale nikdy zcela neupadne v zapomnění, s velikostí jeho odkazu je to nemožné.
„Jsem rád, že jsem to byl já a ne vy, pane prezidente.“ – Čermák vzápětí po atentátu
Antonín Čermák – neprávem polozapomenutý Čech v čele Chicaga
Posted on: 9. 2. 2020, by :