Jednou z nejpalčivějších problémů naší planety je to, jak získávat čisté zdroje elektrické energie. Jednou z osvědčených metod jsou solární panely, s kterými již máme dobré zkušenosti. Prozatím umisťujeme solární panely na střechy domů nebo stavíme fotovoltaické elektrárny. Tyto plochy však mají své nedostatky a omezení. Dobrým nápadem se zdá být vyvinutí nové technologie výroby oken, která mají solární články instalované v okrajích skleněné tabule – Pokud by se taková okna instalovala do domu, získal by tímto způsobem dům průměrně 8 až 10 wattů energie na metr čtvereční. Pro představu uveďme, že takové množství energie umožní nabít dvakrát denně mobilní telefon. Pohodlné nabíjení telefonu přímo z okna umožňuje USB vývod.
Začalo se projektem v Nizozemí
Takto upravená okna jsou stále průhledná a solární články v okrajích tabule nejsou vidět. Nepřináší tedy pro uživatele žádná omezení, pouze výhody ve formě nižších nákladů za elektrickou energii. První speciální okna byla instalována v Eindhovenu na jihu Nizozemska na budovu nizozemské banky. Další na řadě byly nové obytné budovy v Amsterodamu. Investice do těchto oken se vyplatí, neboť náklady na vyhřívání a celkový chod budov jsou velmi vysoké.
Tento projekt byl označen na Světovém ekonomickém fóru v roce 2017 jako velmi nadějný. Tím bylo zjevně ukázáno, že současné změny klimatu se nepodceňují.
Investice a její rentabilita
Množství energie a světla se řídí počtem a rozmístěním fotovoltaických článků ve skleněné tabuli okna. Podle posledních výzkumů mohou tato okna generovat průměrně 8 až 10 wattů na metr čtvereční. Takové výškové budovy v Americe mají tolik okenních ploch, že by se investice vyplatila, protože náklady spojené s chodem budov jsou jednoznačně vysoké. To jsou ale místa, kde je dostatek slunečního svitu po celý rok. Vyplatila by se taková investice do speciálních oken také v naší republice, kde je počasí proměnlivé a počet slunečních dnů nízký? To zůstává zatím otázkou do diskuze.
Budoucnost oken jako solárních panelů
Posted on: 27. 5. 2018, by :